Porady

Publikujemy artykuły z poradami i wskazówkami, co zrobić i jak przebrnąć przez świat formalności, w trudnych dla Państwa chwilach, kiedy odchodzi ktoś bliski.

Naszym celem jest udzielenie potrzebnych informacji, na każdym etapie przygotowań oraz w każdej sytuacji związanej ze śmiercią bliskiego. W tak trudnych chwilach potrzebne jest wsparcie i fachowa porada. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości, podczas gdy emocje nie pozwalają nam na trzeźwe myślenie, jest trudne. Baza artykułów opublikowanych przez nas pozwoli Państwu w szybki sposób dotrzeć do potrzebnych informacji.

wpisz poszukiwane słowa rozdzielone spacjami
Wypełnienie tego pola jest wymaganeNieprawidłowa długość zapytania; należy wpisać od 3 do 50 znakówZapytanie jest niepoprawne
calculator-428294_640

W momencie kiedy odchodzi nam ktoś bliski, nie myślimy o kwestiach finansowych. Niestety w czasie organizowania uroczystości pogrzebowych nie  unikniemy tego. Przedstawiamy najważniejsze wydatki, które są bardzo zróżnicowane ze względu na to, gdzie organizowana jest uroczystość, czy będzie to duże miasto, jak Kraków, Warszawa czy mała miejscowość.

jak dbać o groby

Tu znajdziesz porady w jaki sposób dbać o groby  najbliższych.

Decydując się na rodzaj nagrobka, warto pomyśleć o tym ile będzie wymagało to od nas nakładu pracy, by zapewnić mu nienaganny wygląd i trwałość.
Najłatwiejszy w utrzymaniu czystości jest granit i marmur, ale niestety są to materiały drogie. Tańsze jest lastryko. Lastryko jednak wymagać będzie większej systematyczności, wysiłku i konserwowania. Nagrobek lepiej opatrzyć literami kutymi. Te wystające czy kute z metalu często matowieją, a przy nieostrożnym pielęgnowaniu może z nich schodzić farba.
Przed 1 listopada odwiedzamy groby naszych najbliższych by je uporządkować, zamiatamy liście, usuwamy chwasty, grabimy, myjemy płyty. Jak zrobić to by grób lśnił i nie został przez nas przypadkiem uszkodzony czy porysowany?

opłaty za groby

Przed Świętem Wszystkich Zmarłych przypominamy sobie o naszych najbliższych, którzy już odeszli. Wybieramy się na cmentarze by uprzątnąć groby. Możemy jednak być niemile zaskoczeni a wręcz przerażeni, gdy grobu nie będzie.

Musimy pamiętać, że co 20 lat należy wnieść stosowną opłatę za miejsce na cmentarzu. W przeciwnym wypadku grób zostanie zlikwidowany i możemy spodziewać się tylko skromnej informacji o tym, że gdzieś głęboko spoczywają szczątki naszego bliskiego.

columbarium

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym pracują nad projektem nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Obecnie obowiązująca ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych pochodzi z 1959 r. Na przestrzeni lat nastąpiły wielkie zmiany w życiu obyczajowym, społecznym i w technice. Wprowadzono zmiany w prawie międzynarodowym w zakresie transportu zwłok czy zwalczanie chorób zakaźnych. To wymusza wprowadzenie zmian w naszym prawie by móc zapobiegać problemom w interpretacji i wykonawstwie przepisów ustawy. Uregulujemy tym kwestie związane np. z inną formą pochówku, u nas nie praktykowaną, ale dostępną na świecie lub przekazywaniem zwłok na potrzeby naukowe.

procedury smierć

Jak należy postępować w przypadku śmierci osoby bliskiej, co i gdzie należy przedstawić, by otrzymać zasiłek pogrzebowy, co zrobić w przypadku śmierci w szpitalu...Tutaj znajdziesz praktyczne porady związane z zasadami postępowania w momencie śmierci osoby. Przeczytaj, by nie pogubić się w formalnościach w momencie, kiedy emocje biorą górę.

pogrzeb

Kiedy stajemy w obliczu śmierci osoby nam bliskiej nie jesteśmy w stanie zebrać myśli. Formalności, które należy załatwić w związku z pogrzebem, urastają do rangi wielkiego problemu. Pomożemy Ci krok po kroku ustalić kolejność działań.