Wielkość nagrobków

Kiedy wybieramy nagrobek i jego wielkość, musimy mieć na uwadze regulamin cmentarza, na którym będziemy stawiać pomnik. Na cmentarzach komunalnych najczęściej właśnie tam określone są wymiary nagrobków, a na cmentarzach parafialnych wymiary ustalane są przez księży, którzy nimi administrują.

Powszechnie przyjęte wymiary nagrobków to:

  • nagrobki pojedyncze: 190 cm x 90 cm;

grób pojedynczy

  • nagrobki podwójne : 190 cm x 140 cm (najczęściej spotykane), 190 cm x 130 cm; największe 200 cm x 160 cm;

grób podwójny

  • nagrobki rodzinne, grobowce: powyżej wymiarów nagrobka podwójnego o wymiarach 200cm x 160cm; wymiary są zróżnicowane

Groby rodzinne i grobowce są bardzo różne i o dużej rozpiętości wymiarów. Nawet same zakłady kamieniarskie różnie je nazywają i kwalifikują. W niektórych zakładach znajdziemy grób rodzinny czy grobowiec w nagrobkach podwójnych, u innych będzie to np. grobowiec wysoki albo grobowiec z kryptą. Możemy wybrać wśród grobowców wysokich z kryptą, tylko z płytą poziomą, kapliczką lub standardową głowicą z napisami. Poniżej kilka rodzajów grobów rodzinnych i grobowców.

grób rodzinny

Na rynku dostępne są różne materiały, konglomeraty, lastriko i kamienie naturalne, z których wykonywane są nagrobki. W Polsce największą popularnością cieszą się nagrobki z kamieni naturalnych, dlatego że są najbardziej trwałe i odporne na warunki zewnętrzne.

Prym wiedzie tutaj granit, wybierany zdecydowanie najczęściej. Znajdziemy kamień o różnorodnych barwach i fakturze. Dominują kolory czarny i szary, ale możemy też wybrać czerwony, zielony czy brązowy. Powierzchnia granitu jest idealnie równa i polerowany kamień przedstawia się imponująco.

Inny materiał to marmur, odradzany jednak w naszej szerokości geograficznej, gdyż jest skałą wapienną ulegającą wymywaniu i erozji. Z tego powodu nie jest tak trwała i trzeba będzie płytę szybko wymienić.

Następną kategorię stanowią nagrobki z piaskowca - skała w której łatwo wykonać płaskorzeźbę czy rzeźbę. Wymagają one jednak innej pielęgnacji niż np. granit, ponieważ wchłaniają wodę. Stosuje się do nich impregnaty - środki hydrofobowe, do konserwowania. Piaskowiec jest kamieniem bardzo delikatnym i łatwo go uszkodzić.

Popularnym konglomeratem, przede wszystkim kiedyś, ale i dzisiaj, jest lastriko - mieszanka cementu, wody i grysu. Jest tańsze od granitu, ale wymaga regularnej pielęgnacji i czyszczenia, ponieważ ma porowatą, nierówną powierzchnię, na której o wiele łatwiej osadzają się zanieczyszczenia. Przyjmuje też wodę, co powoduje pojawianie się mchu na płycie.

rodzaje materiałów nagrobki