Wybór roślin odpowiednich do aranżacji zieleni przy grobach.

Odpowiednio zaaranżowana zieleń wokół grobu może sprawić, iż miejsce spoczynku naszych bliskich będzie prezentować się korzystnie niemal o każdej porze roku. Cmentarium.pl również zajmuje się pielęgnacją zieleni przy grobach. Wykonujemy drobne prace ogrodnicze w postaci przycinania krzewów otaczających groby, odchwaszczamy, pielimy, ale też możemy zająć się posadzeniem nowych kwiatów, bylin, krzewów wokół nagrobka. Zanim jednak rozpoczniemy prace ogrodnicze na cmentarzu, musimy rozeznać się nie tylko w temacie doboru odpowiednich sadzonek, ale przede wszystkim zapoznać się z regulaminem wybranego cmentarza. Nie są bowiem rzadkością specjalne przepisy, które jasno określają możliwy zakres ingerencji w otoczenie wokół grobu. Opiekunowie grobów zobowiązani są umiejętnie wybrać rośliny, by nie zagrażały one swoim wzrostem konstrukcjom nagrobków, nie spowodowały ewentualnej kolizji z sąsiednimi grobami, czy ograniczyły do nich dostęp. Najlepszym wyborem jest więc roślinność o płytszym i mniej rozległym systemie korzeniowym. Niejednokrotnie przy kierowanych do Cmentarium.pl zapytań, dotyczących prac ogrodniczych przy grobach, zwracamy uwagę na aspekt techniczny i zagrożenie jakie może nieść za sobą np. posadzenie tuj w zbyt bliskiej odległości od grobów.

Warto szczególnie mocno zadbać o dobór roślin wytrzymałych na zmienne warunki atmosferyczne i przede wszystkim takich, o które będziemy w stanie faktycznie zadbać. Gdy rama grobu wypełniona jest ziemią, można zasadzić w niej mniej wymagające pelargonie, chryzantemy drobnokwiatowe, begonie, gazanie, niecierpki, wrzosy i wrzośce, czy starzec. Podstawą kompozycji mogą być rośliny okrywowe, niskie krzewy i krzewinki, albo stanowić niejako obramowanie dla tych jednorocznych, kwitnących o danej porze roku. Wśród roślin zadarniających, wieloletnich, łatwo zakorzeniających się, takich jak bluszcz, macierzanka piaskowa, funkie, rozchodniki, runianka japońska, irga, jałowiec, trzmielina czy barwinek (symbol wieczności i nieśmiertelności), można w sezonie wiosennym posadzić kolorowe bratki, stokrotki, tulipany, a w lecie begonie, pelargonie, goździki, werbeny czy aksamitki. Jesienią niezawodne są chryzantemy, wrzosy, wrzośce lub starzec.

Charakterystyczny dla starych cmentarzy drzewostan i ilość różnych gatunków drzew, sprzyjają większemu zacienieniu miejsc spoczynku. W takich warunkach przyjmie się z pewnością bluszcz, runianka japońska, funkie, paprocie, cisy, winobluszcze, trzmieliny pnące, niższe różaneczniki, a także kwitnące barwinki, begonie, fiołki, pierwiosnki i niezapominajki. Wśród korzystających dotychczas z usług ogrodniczych przy grobach w firmie Cmentarium.pl najpopularniejsze na cmentarzach zacienionych były funkie, bluszcze i trzmieliny, a pośród kwitnących roślin begonie, barwinki.

Cmentarze stosunkowo nowe są bardziej nasłonecznione, a tym samym warto wybrać zieleń przystosowaną do gleby suchej, pamiętając jednocześnie o konieczności częstszego dbania o posadzoną roślinność. Jeśli nie mamy osób bliskich, które mogłyby jej doglądać, nie decydujmy się na nasadzenia. Rozwiązaniem może okazać się zlecenie doglądania roślin firmie zajmującej się opieką nad grobami.

W bardziej nasłonecznionym otoczeniu grobu przyjmą się jałowce pospolite lub płożące, niskie kosodrzewiny czy nawet róże. Odporniejszymi na warunki atmosferyczne są też starzec, gipsówka, a z kwitnących pelargonie i goździki. Możemy zasadzić piękne aksamitki, gazanie, czy werbenę. Sprawdzą się również rojniki, macierzanka piaskowa czy rozchodniki. Z naszych realizacji możemy śmiało stwierdzić, że największą popularnością cieszą się aksamitki. Wynika to z dostępności tych kwiatów, niskiej ceny, jak też ich dużego uroku w nasadzeniach po kilka, kilkanaście sztuk w różnych kompozycjach.

Sprzyjające warunki do wzrostu roślin spotykamy na cmentarzach jasnych, ale z przewagą wilgotnej gleby. Większość bylin jest tu możliwa do stworzenia atrakcyjnej kompozycji. Begonia, bratki, lobelia, szałwia i niecierpki, petunia ogrodowa, a nawet trawy ozdobne. Z krzewów kwitnące róże, irgi, wierzby ozdobne, wrzosy i wrzośce, jak również mniejsze odmiany żywotnika.

Jako iż nowe nekropolie cechuje mniejsza ilość zieleni, warto tworzyć miejsca spoczynku urozmaicone żywą roślinnością, co obserwujemy szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów. Wraz z nadejściem wiosny rozpoczynamy intensywniejsze prace porządkowe na cmentarzach, wtedy też warto wykonać niezbędne prace ogrodnicze, aby grób bliskich pięknie prezentował się po zimie, również na Wielkanoc. Jeśli nie możemy zająć się tym osobiście to ze swoimi pomysłami mogą Państwo zwrócić się do Cmentarium.pl, które pomoże w zrealizowaniu pomysłu na zagospodarowanie zielenią terenu wokół grobu.