Ile kosztuje pogrzeb?

Najdroższym miastem niezmiennie pozostaje Warszawa. Tutaj często koszt wynosi ok. 5-6 tys. złotych. Zasiłek pogrzebowy w 2019 roku wynosi maksymalnie 4 tys. złotych. Teoretycznie powinniśmy zmieścić się w tej kwocie, ale tylko teoretycznie. Samo miejsce na cmentarzu pod grób może kosztować kilka tysięcy, jeśli nie możemy dochować zmarłego do istniejącego już grobu.

NAJWAŻNIEJSZE WYDATKI I KOSZTY POGRZEBU

Pogrzeb tradycyjny

MIEJSCE POCHÓWKU

Koszt miejsca pochówku jest uzależniony od tego czy zmarły złożony zostanie do istniejącego grobu rodzinnego czy zmuszeni będziemy do wykupienia miejsca na cmentarzu. Dużo zależy też od tego czy pogrzeb odbywa się w dużym mieście czy małej miejscowości. Dla przykładu miejsce na Bródnie w Warszawie to koszt nawet 10 tys. zł a na cmentarzu komunalnym Północnym to niecałe 2 tys. zł. Różnice są kolosalne.

600 - 10.000 zł

ORGANIZACJA POCHÓWKU

Do podstawowych czynności zlecanych zakładowi pogrzebowemu należą:

  • odbiór i transport zwłok do chłodni, cena uwarunkowana dystansem - 350-450 zł,
  • przechowywanie ciała w chłodni - 50-100 zł/doba
  • przygotowanie ciała do pogrzebu (mycie, ubieranie, golenie, czesanie) - 150-300 zł,
  • wieńce, kwiaty - 200-500 zł,
  • karawan, kondukt pogrzebowy - ok. 600 zł,
  • opłaty kancelaryjne 300-500 zł.

MSZA POGRZEBOWA I POPROWADZENIE

Zdarza się, że proboszcze danej parafii nie weźmie pieniędzy za odprawienie mszy żałobnej. Najczęściej jednak spotyka się kwoty 600-1000 zł.

CEREMONIA ŚWIECKA Z MISTRZEM CEREMONII

800-1000 zł

OPRAWA MUZYCZNA (organista i in.)

100-600 zł

WYKOPANIE GROBU

700 zł

TRUMNA

Najtańsze są trumny sosnowe z plastikowymi elementami od 900 zł, najbardziej tradycyjne- dębowe z elementami metalowymi to koszt ok. 2-3 tys. zł. Najdroższymi są te wykonane z egzotycznego drewna.

od 900 zł

NAGROBEK

Po zorganizowaniu samego pogrzebu musimy również pomyśleć o nagrobku. Tutaj rozpiętość cenowa jest też bardzo duża. Cena nagrobka pojedynczego to koszt od 2 tys. zł., podwójnego od 3 tys. zł.

Kremacja

Wiele cen wymienionych w przypadku pogrzebu tradycyjnego jest taka sama dla pochówku urnowego. Wyższa jest zazwyczaj cena usługi podstawowej wykonywanej przez zakład pogrzebowy, natomiast już koszt samej urny, opłaty cmentarne i grabarskie są niższe.

URNA

Najtańsze są metalowe, najdroższe kamienne i mosiężne.

150-2000 zł

TRUMNA KREMACYJNA

400-600 zł

KREMACJA ZWŁOK

500-800 zł

POCHÓWEK W KOLUMBARIUM Z TABLICĄ

ok. 2500 zł

POCHÓWEK URNY W ZIEMI

ok. 3500 zł

Zgodnie z polskim prawem urna powinna spocząć w kolumbarium lub na cmentarzu. Nie powinno rozsypywać się prochów na morzu bądź miejscu ważnym dla zmarłego. Przygotowywane są jednak zmiany w ustawie o cmentarzach i pochówku zmarłych, które mają dopuszczać rozsypywanie prochów z wody, powietrza lub w ogrodach pamięci.