Władysław Kowalski

Nie żyje aktor filmowy i teatralny Władysław Kowalski. Zawodowo związany był m.in. z warszawskimi teatrami: Teatrem Powszechnym, Ateneum i Teatrem Dramatycznym. O jego śmierci poinformował prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Artysta zmarł w niedzielę, 29 października w godzinach popołudniowych. Miał 81 lat.

Władysław Kowalski zagrał m.in. w filmie "Bogowie" Łukasza Palkowskiego, gdzie wcielił się w postać prof. Jana Molla. Widzowie mogli zobaczyć go także w "Katyniu" Andrzeja Wajdy, gdzie grał Jana, ojca rotmistrza Andrzeja i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystąpił również w "Paniach Dulskich", czy w głośnym filmie Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało".

Władysław Kowalski urodził się 24 lutego 1936 w miejscowości Żurawce k. Tomaszowa Lubelskiego. W 1959 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zadebiutował w roli Chucha w spektaklu "Kapelusz pełen deszczu" w reżyserii Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Władysław Kowalski był ojcem reżysera teatralnego Jakuba Kowalskiego. Wspólnie z synem w 2013 roku aktor wziął udział w akcji "Rodzice, odważcie się mówić" - Kampanii Przeciw Homofobii.


Źródło: fakt.pl
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/nie-zyje-aktor-filmowy-i-teatralny-wladyslaw-kowalski-mial-81-lat/gy7m27q