Tomasz Sarnecki

Nie żyje Tomasz Sarnecki - grafik, autor słynnego plakatu Solidarności "W samo południe 4 czerwca 1989", rozwieszanego przed pierwszymi częściowo wolnymi wyborami. Artysta zmarł 2 stycznia, w wieku 51 lat.

Tomasz Sarnecki, w 1989 roku, student trzeciego roku Akademii Sztuk Pięknych, zmienił plakat Mariana Stachurskiego do filmu "W samo południe" przedstawiający Gary'ego Coopera w plakat wyborczy "Solidarności". O śmierci Sarneckiego poinformowało Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Tomasz Sarnecki urodził się w 1966 roku w Warszawie. Był absolwentem wydziału grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracował w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, kierował Stowarzyszeniem Historycznym "Cytadela". Był autorem opracowań, artykułów, prezentacji i wystaw historycznych. Współpracował z Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Organizował coroczną kwestę na rzecz odnowy pomników dowódców WP'39 r. na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym. Tomasz Sarnecki został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Najważniejsze plakaty XX wieku

Plakaty "W samo południe 4 czerwca 1989" pojawiły się w dniu wyborów, o świcie. Na ulicach stolicy rozwieszono ich 10 tysięcy. Tomasz Sarnecki, pytany po latach o pomysł na plakat, mówił, że szukał uniwersalnego bohatera, "który byłby wprost z naszej rzeczywistości, a zarazem ponad granicami. Miał nie być zanurzona tylko w naszych realiach, ale rozpoznawalny na świecie. To był znany film, znana postać i wybitny aktor" - mówił w 2014 roku w "Sygnałach dnia" w Polskim Radiu.

W 1999 roku plakat „W samo południe” zakwalifikował się do wystawy stu najważniejszych plakatów XX wieku w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta.

 

źródło:gazeta.pl

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22859082,tomasz-sarnecki-nie-zyje-byl-tworca-legendarnego-plakatu-wyborczego.html