Stanisław Terlecki

Nie żyje Stanisław Terlecki, 29-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej. Grał w jednej drużynie z Pele i Beckenbauerem. Przeżył 63 lata.

Pod koniec lat 70-tych należał do najlepszych skrzydłowych w Polsce. Był pewniakiem na Mundial 78 i 82. Pierwsze mistrzostwa zabrała mu kontuzja, drugie słynna afera na Okęciu. W Cosmosie Nowy Jork miał okazję pograć m.in. z Pele i Beckenbauerem, legendami światowego futbolu. Urodził się 13 listopada 1955 w Warszawie. Piłkę zaczął kopać w stołecznym Polonezie (20 lat później grał w nim Wojciech Kowalczyk). W 1973 przeszedł do Gwardii Warszawa, a dwa lata później, po długich przepychankach, założył koszulkę ŁKS Łódź. W drużynie, w której występowali m.in. Jan Tomaszewski czy Mirosław Bulzacki, Terlecki grał do 1980. Był w kadrze Jacka Gmocha, która szykowała się na Mundial w Argentynie. Terlecki miał zastąpić na lewej stronie Roberta Gadochę. Wiosną 1978 roku doznał jednak kontuzji kolana i nie zdążył się wykurować na czas.

Miał wielką szansę pojechać na mundial w Hiszpanii, ale pech znów go dopadł.

W listopadzie 1980 roku znalazł się w grupie zawodników (także Zbigniew Boniek, Władysław Żmuda), którzy przed wylotem reprezentacji na zgrupowanie do Włoch (poprzedzało mecz eliminacji MŚ z Maltą) wstawili się u trenera Ryszarda Kuleszy za Józefem Młynarczykiem, kiedy ten na zbiórce pojawił się mocno „wczorajszy”. Piłkarze polecieli do Włoch, potem wygrali z Maltą (2:0), ale po powrocie do kraju PZPN nałoży na nich kary dyskwalifikacji. Boniek i Terlecki dostali po roku. Koledzy Terleckiego pokajali się i szybko wrócili do kadry. Niepokorny z natury Terlecki karku przed działaczami nie zgiął. Dokończył historię na Uniwersytecie Łódzkim, ale pracy już nie obronił, ponieważ wyjechał do USA. Za Wielką Wodą grał w zespołach Golden Bay Earthquakes oraz słynnym New York Cosmos, w którym do emerytury dorabiał m.in. Pele czy Franz Beckenbauer.

Do Polski Terlecki wraz z rodziną wrócił w 1986 roku. Nadal świetnie grał. Występował w ŁKS-ie, Legii Warszawa, z którą zdobył dwa krajowe puchary. W 1990 zagrał 4 mecze w ŁKS-ie, a na koniec pograł Polonii Warszawa. Buty na kołku zawiesił w 1993 roku. W sumie w reprezentacji w latach 1976–1980 rozegrał 29 spotkań i strzelił w nich 10 bramek, lecz 3 bramki w dwóch meczach nie zostały uznane ponieważ mecze nie były oficjalne. W 2006 napisał autobiografię "Pele, Boniek i Ja".

Bez powodzenia kandydował do Sejmu w 2001 z listy Ligi Polskich Rodzin i w 2007 z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz do sejmiku województwa mazowieckiego w 2006 z listy Wspólnoty Samorządowej Województwa Mazowieckiego. Miał czworo dzieci – synów Stanisława, Macieja, Tomasza i córkę Annę Marię. Maciej był także dobrym piłkarzem. Znajdował się w drużynie, która w 1993 roku zdobyła mistrzostwo Europy Under’16. W ekstraklasie zanotował 200 występów. Raz zagrał w pierwszej reprezentacji.

 

Źródło: nowiny24.pl
http://www.nowiny24.pl/sport/pilka-nozna/a/nie-zyje-stanislaw-terlecki-29krotny-reprezentant-polski-w-pilce-noznej-gral-w-jednej-druzynie-z-pele-i-beckenbauerem-przezyl,12802120/