Matti Nykaenen

4 lutego 2019 roku zmarł legendarny fiński skoczek narciarski Matti Nykaenen. Był zdobywcą czterech złotych medali olimpijskich, pięciu tytułów mistrza świata i był mistrzem świata w lotach. W klasyfikacji wszech czasów zajmuje drugie miejsce z wynikiem 46 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. Był jedynym skoczkiem któremu udało się indywidualnie wygrać Puchar Świata, zdobyć złoto w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach świata w lotach i Turnieju Czterech Skoczni.
Przez krótki czas po zakończeniu kariery w 1992 trenował japońskich skoczków. Sportowiec po nieudanych próbach powrotu do sportu zajął się polityką. Prowadził program telewizyjny o gotowaniu, wydał nawet książkę kucharską.
W 1992 roku wydał swój pierwszy album muzyczny, który zyskał status złotej płyty. Dwa późniejsze nie odniosły już takiego sukcesu.
Nykaenen z powodu problemu alkoholowego popadł w konflikt z prawem i miał problemy małżeńskie. Czterokrotnie był zatrzymywany i skazywany wyrokiem sądowym m.in. za próbę zamordowania żony i zranienie nożem mężczyzny.
W 2012 roku wystąpił w 9-odcinkowym programie o własnym codziennym życiem. Program odniósł wielki sukces.


zdjęcie: sport.interia.pl

fot.: East News