Leszek Moczulski

Leszek Aleksander Moczulski nie żyje. Wybitny autor tekstów dla polskich artystów odszedł w wieku 79 lat. Pochodził z Suwałk. Nie żyje Leszek Aleksander Moczulski. Zmarł w wieku 79 lat Nie żyje Leszek Aleksander Moczulski, urodzony w Suwałkach wybitny autor tekstów piosenek i znakomity poeta. Miał 79 lat. O jego śmierci poinformowało w poniedziałek (18.12) Wydawnictwo a5. Leszek Aleksander Moczulski urodził się 18 lutego 1938 roku w Suwałkach. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był współtwórcą krakowskiego Teatru STU.

Jako poeta zadebiutował w 1959 roku w ,,Dzienniku Polskim”. Jego pierwsze tomy poezji to ,,Próba porównania” (wspólny z B. Szymańską, M. Czumą i W. Faberem) i ,,Nawracanie stracha na wróble” w 1971 roku, nagrodzony Nagrodą im. Andrzeja Bursy.
Spod pióra Leszka Aleksandra Moczulskiego wyszły znane utwory, między innymi "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Cała jesteś w skowronkach", "Medytacje wiejskiego listonosza", "Korowód", "Magia obłoków", "Nawet", "Kruchy świat, kruche szkło". Moczulski napisał słowa do 7 utworów na płycie Anawa, które zespół nagrał wspólnie z Andrzejem Zauchą, a także połowę tekstów z płyty "Wołanie o słońce nad światem" zespołu Dżamble.

W 1974 r. Leszek Aleksander Moczulski został uhonorowany Nagrodą im. A. Bursy, a rok później Nagrodą Miasta Krakowa za „Exodus”. W 2013 r. otrzymał z rąk prezydenta Krakowa, odznakę „Honoris Gratia”. Leszek Aleksander Moczulski był też autorem słów hymnu Suwałk ,,Suwałki, moje miasto”. Ostatni raz w Suwałkach był w 2013 roku. Na kalendarzu na 2018 rok wydanym niedawno na zlecenie Urzędu Miejskiego w Suwałkach widnieje wizerunek poety.
 
Źródło: wspolczesna.pl
http://www.wspolczesna.pl/wiadomosci/suwalki/a/nie-zyje-leszek-aleksander-moczulski-zmarl-w-wieku-79-lat-byl-autorem-tekstow-dla-min-marka-grechuty-i-grzegorza-turnaua,12778525/