Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak był aktorem szczególnie utalentowanym, a swoim talentem dzielił się z publicznością występując zarówno na deskach teatru, jak i na ekranie. Zmarł w wieku 86 lat, pozostawiając po sobie olbrzymi dorobek artystyczny. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu zasług dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy twórczej.
Zadebiutował w Teatrze Powszechnym w Łodzi w roku 1959 w "Nie- Boskiej komedii", a rok później ukończył studia na wydziale aktorskim PWSTiF. Do kółka teatralnego wstąpił niejako z nudy i szybko okazało się, iż aktorska ścieżka będzie tą wybraną, którą podąży z sukcesami przez kolejne dekady. 
W latach 1960- 62, w Poznaniu, rozwijał swój warsztat w Teatrach Dramatycznych, a od 1962- 1965 jako aktor Teatru Polskiego.
Od 1965 roku, już w Warszawie, występował zarówno w Teatrze Klasycznym jak i Teatrze Komedii.
Na przestrzeni lat artysta pojawiał się na scenach teatralnych niemal w całej Polsce, ale to seriale przyniosły największą rozpoznawalność. Pierwszą dużą i zapamiętaną rolą była kreacja w " Czarnych chmurach", poprzedzona specjalnymi przygotowaniami- lekcje fechtunku i jazdy konnej.
Po charakterystycznej roli w "40- latku" zwrócił na siebie uwagę Janusza Warmińskiego, dzięki czemu zyskał wyczekiwany etat w Teatrze Ateneum, gdzie występował w latach 1977- 2008.
W dorobku artystycznym Leonarda Pietraszaka odnajdziemy zarówno role filmowe ( Vabank, Listy do M.), role w spektaklach telewizyjnych, jak i rozpoznawalne kreacje w serialach fabularnych ( 40- latek, Kariera Nikodema Dyzmy, Stawka większa niż życie, 39 i pół).
Zakochany w sztuce, dzielił się z innymi pokaźną wiedzą o sztuce polskiej, posiadał również dużą kolekcję obrazów , której cześć przekazał w 2021 roku Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy.
Aktor spoczął na cmentarzu Starofarnym  w Bydgoszczy, w mieście rodzinnym, którego był honorowym obywatelem.

zdjęcie: wikipedia.org
fot.: Fryta 73