Karl Lagerfeld

Znany kreator mody Karl Lagerfeld zmarł 10 lutego 2019 w wieku 85 lat. Kreator mody naprawdę nazywał się Karl Otto Lagerfeldt, pochodził z Niemiec. Urodził się w Hamburgu, ale na stałe osiadł w wieku 20 lat w Paryżu. Karierę rozpoczął w wieku 22 lat, wygrywając prestiżowy konkurs dla projektantów i podjął praktykę w domu mody Balmain.
Od 1983 roku kierował domem mody Chanel. Współpracował również z takimi markami jak Valentino, Charles Jourdan, Krizia, Fendii. Tworzył też perfumy i autorskie kolekcje dla własnej marki Karl Lagerfeld.
Lagerfeld nie posiadał żadnego wykształcenia by projektować. Odznaczał się wyjątkowym talentem i zmysłem estetycznym, wnosił wiele świeżości i zrewolucjonizował świat mody. Odświeżył styl Chanel, zwężając żakiety, skracając spódnice i wprowadził wiele żywych kolorów. Nie zrezygnował przy tym z elementów charakterystycznych dla Chanel - pikowanych torebek i pereł.
Styl samego projektanta pozostawał niezmieniony od lat. Królowała w nim biel i czerń, białe eleganckie koszule, krawaty, marynarki i zwężane spodnie. Kreator nie rozstawał się z ciemnymi okularami i rękawiczkami na dłoniach, włosy wiązał w kucyk.
Obok projektowania Lagerfeld równolegle zajmował się również fotografią, tworząc wszystkie kampanie swoich kolekcji. Artysta stworzył również kilka projektów ekskluzywnych hoteli. Jego wielką miłością i muzą okazała się oddana pod jego opiekę kotka Mademoiselle Choupette. W 2013 roku w telewizji CNN stwierdził "Niestety ludzie jeszcze nie mogą zawierać związków małżeńskich ze zwierzętami....Nigdy nie sądziłem, że zakocham się w kocie!" Słynny projektant nie posiadał własnych dzieci i kilka lat temu wspominał o tym, że chiałby kotkę ująć w swym testamencie.


zdjęcie: Getty Images