Jóhann Jóhannsson

9 lutego 2018 zmarł znany islandzki kompozytor Johann Johannson. Skomponował muzykę do filmów "Sicario" "Teoria wszystkiego", "Nowy początek". Miał 48 lat. Był pierwszym islandzkim laureatem Złotego Globu. Był też nominowany do Oscara za ścieżki dźwiękowe do filmów "Teoria wszystkiego" i "Sicario".

Urodził się 19 września 1969 roku w Reykjaviku. Komponował muzykę do przedstawień teatralnych i tańca współczesnego. Był założycielem i członkiem zespołu Apparat Organ Quartet oraz współzałożycielem organizacji artystów Kitchen Motors.

Nagrywał też płyty solowe. Pierwszy jego album "Englabörn" ukazał się w 2002 roku a ostatni wydano w 2016. W 2017 wystąpił w Polsce na festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku. Był też gościem na krakowskich festiwalach Sacrum Profanum i Unsound oraz na gdańskich Dniach Muzyki Nowej.

Stworzył muzykę do ponad 30 filmów. Często współpracował z reżyserem Denisem Villeneuve ("Nowy początek", "Sicario", "Labirynt"). Pracował też przy filmie "Mother!" Darena Aronofskyego jako konsultant muzyczny.