Jerzy Kossela

Jerzy Kossela - gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor, współzałożyciel zespołu Czerwone Gitary - zmarł w wieku 74 lat w Gdyni. O jego śmierci poinformowano na oficjalnej stronie zespołu.

Kossela urodził się 15 lipca 1942 roku w Częstochowie. Jak podaje strona zespołu, w 1961 roku Kossela stworzył amatorski zespół wokalno-instrumentalny Elektron, który w 1962 roku przekształcił się w Niebiesko-Czarnych, gdzie był gitarzystą i kierownikiem muzycznym. W tym samym roku zespół wystąpił na I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie zdobył I nagrodę.

Kossela był autorem muzyki lub tekstu m.in. do tak znanych piosenek jak: "No bo ty się boisz myszy", "Historia jednej znajomości" czy "Matura".

Był w pierwszym składzie

W latach 1962-1964 odbywał służbę wojskową, w czasie której nadal współpracował z Niebiesko-Czarnymi (nagrania radiowe, płytowe oraz występ na KFPP Opole ’63) oraz z Centralnym Zespołem Artystycznym WP, a jego miejsce zajął Krzysztof Klenczon.

Okres 1963-1964 to lata przygotowań do stworzenia nowej formacji. Współpracując z Henrykiem Zomerskim, założył zespół Pięciolinie, który miał na celu wyłonić muzyków do nowej grupy o niewiadomej jeszcze wtedy nazwie.

"3 stycznia 1965 roku oficjalnie zarejestrowana została nazwa nowego zespołu Czerwone Gitary. Skład zespołu tworzyli: Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski" - czytamy na stronie internetowej zespołu. Ostatnio grupa koncertowała i nagrywała w składzie: Jerzy Skrzypczyk, Jerzy Kossela, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski, Artur Chyb i Dariusz Olszewski.

W 2011 r. Kossela został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego orderem Gloria Artis. Był też laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Ostatni koncert z "Czerwonymi Gitarami" zagrał 21 listopada 2016 r. w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.


Autor: ts/kb / Źródło: PAP (http://www.tvn24.pl)