Jerzy Cnota

Jerzy Cnota, aktor filmowy i telewizyjny związany ze Śląskiem. Znamy go m.in. z serialu „Janosik”, filmów „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”. Zmarł w Chorzowie po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 74 lat.
Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Wraz z rodziną przeniósł się później do Chorzowa, gdzie spędził wiele lat życia. Z wykształcenia był filologiem rosyjskim. Kierunek ten ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jednak to aktorstwo okazało się być jego największą pasją. Już wtedy występował w Piwnicy pod Baranami, a w latach 70.trafił do warszawskiej PWST, gdzie eksternistycznie ukończył studia.
Jerzy Cnota jest znany głównie z ról drugoplanowych i epizodycznych. Największą popularność przyniósł mu telewizyjny serial „Janosik” z 1973 r. w reżyserii Jerzego Passendorfera. Wcielając się w rolę zbójnika Gąsiora, wystąpił m.in. obok Marka Perepeczki, Witolda Pyrkosza i Bogusza Bilewskiego.
Wcześniej zagrał w dwóch śląskich filmach Kazimierza Kutza – „Soli ziemi czarnej” i „Perle w koronie”, które rozpoczęły jego bogatą, kilkudziesięcioletnią karierę. Zagrał m.in. w „Podróży za jeden uśmiech”, „Grzesznym żywocie Franciszka Buły”, „Misiu”, „Magnacie”, „Ogniem i mieczem”.

Aktor był szczególnie związany ze Śląskiem, doskonale posługiwał się gwarą i szerzył tamtejszą kulturę. Miesiąc temu w Chorzowie odsłonięto mural z jego podobizną ­­– Jestem Ślązakiem z krwi i kości. Moją cnotą jest wierność Śląskowi. Ale ten Śląsk nie jest taki sam, gdy wróciłem tu po 37 latach. Kiedyś było weselej. Ludzie byli życzliwsi ­– przyznał w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”.

Rok temu Cnota podupadł na zdrowiu - dwukrotnie przeszedł skomplikowaną operację wszczepienia endoprotezy biodra, a w ostatnim czasie u aktora pojawiły się problemy z trzustką.


Źródło: nesweek.pl
http://www.newsweek.pl/kultura/zmarl-jerzy-cnota-aktor-znany-z-janosika-mial-74-lata,artykuly,400339,1.html