Janusz Kłosiński

W wieku 96 lat zmarł Janusz Kłosiński- aktor i reżyser filmowy. Ukończył PWST w Warszawie z siedzibą w Łodzi. Od 1947 występował w teatrach w Łodzi, a 1964 został dyrektorem Teatru Nowego. Funkcję tą pełnił do 1970 roku. Przeniósł się do Warszawy, gdzie zagościł m.in. na deskach Teatru Narodowego. Na swoim koncie ma wiele ról filmowych i serialowych. Na ekranie kin po raz pierwszy zobaczyliśmy go w latach 50 ubiegłego wieku w takich filmach , jak "Celuloza" Kawalerowicza, "Wraki" Petelskich, "Królu Maciusiu I" Jakubowskiej.

Dla widzów najbardziej rozpoznawalny stał się przez role Stanisława Włodka w "Niespotykanie spokojnym człowieku", Czernousowa "Czterej pancerni i pies", zbójnika Kuśmidera w "Janosiku". Przez 50 lat wcielał się w postać Józefa Jabłońskiego radiowej powieści "W Jezioranach". Inne filmy w których grał to "Rękopis znaleziony w Saragossie" czy " Ziemia obiecana".

Po tym jak Kłosiński poparł wprowadzenie stanu wojennego został odsunięty przez środowisko filmowe. Pod koniec lat 80. przeszedł na emeryturę. W 2007 roku Janusza Kłosińskiego można było zobaczyć po raz ostatni na ekranie w roli księdza w filmie "Wszystko będzie dobrze" Wojciecha Wiszniewskiego.