Grzegorz Miecugow

Grzegorz Miecugow urodził się 22 listopada 1955 w Krakowie, a zmarł 26 sierpnia 2017 w Warszawie. Z wykształcenia był filozofem a jego kariera dziennikarska rozpoczęła się od pracy w redakcji informacyjnej lokalnego radia warszawskiego. Później przygotowywał programy dla dzieci. Pracę w zespole "Zapraszamy do Trójki" rozpoczął 1987 roku. Poprowadził z zastępstwie dziewięć programów List Przebojów Programu Trzeciego. W 1989 przeszedł do TVP. Był prezenterem i wydawcą Wiadomości. W 1997 roku razem z Tomaszem Lisem wydawał "Fakty" w TVN aż do momentu konfliktu z Lisem. Odszedł z redakcji by objąć posadę doradcy do spraw medialnych marszałka sejmu Macieja Płażyńskiego.

W 2001 roku wrócił do TVN, gdzie poprowadził pierwszą edycję reality show "Big Brother" i współtworzył kanał informacyjny TVN24, w którym został następnie szefem wydawców. Widzowie mogli oglądać dziennikarza od 2005 w "Szkle kontaktowym" jako współprowadzącego program i w "Innym punkcie widzenia", "Gościu porannym" oraz "Cały ten świat". Program "Szkło kontaktowe" okazał się wielkim sukcesem i przyczynił się do napisania wraz z Tomaszem Sianeckim książki "Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu".

Miecugow współpracował z "Przekrojem", "Dziennikiem Polskim", w którym zamieszczano serię jego felietonów "Swoje wiem". Od 1992 prowadził również zajęcia dla studentów dziennikarstwa na Katedrze Dziennikarstwa Collegium Civitas. Od 2011 roku dziennikarz walczył z rakiem płuc by w końcu 26 sierpnia 2017 walkę tą przegrać.