Bernardo Bertolucci

W wieku 77 lat zmarł 26 listopada 2018 r. Bernardo Bertolucci - legenda kina włoskiego. Stawiany jest obok Felliniego, Antonioniego. Wyreżyserował takie filmy jak "Ostatni cesarz", "Marzyciele", "Ostatnie tango w Paryżu", "Konformista".
Bertolucci zadebiutował w 1962 r. "Kostuchą". Sławę jednak przyniósł ,u w 1970 "Konformista". który uznawany jest do najlepszych autorskich obrazów w dziejach kina. W 1988 roku aż dziewięć Oscarów zdobył "Ostatni cesarz", który wygrał w każdej kategorii w której był nominowany.
Największą burzę wywołał jednak filmem "Ostatnie tango w Paryżu" z młodziutką Marią Schneider i Marlonem Brando w rolach głównych. Obraz wywołał skandal obyczajowy ze względu na bardzo śmiałe sceny seksu. Reżyser został skazany na 4 miesiące aresztu w zawieszeniu, a Maria Schneider po zagraniu w filmie miała problemy psychiczne i znalazła się w szpitalu psychiatrycznym. Ostatnim z głośnych filmów reżysera byli "Marzyciele" z 2003 roku.

W 2011 roku reżyser został wyróżniony honorową Złotą Palmą w Cannes za dorobek artystyczny. Otrzymał również Złotego Lwa w Wenecji za całokształt twórczości. Ostatnim filmem Bertolucciego był " Ja i ty" z 2012 roku.