Andrzej Blumenfeld

Andrzej Blumenfeld zmarł 14 sierpnia 2017 roku w Warszawie w wieku 66 lat.  Aktor angażował się w wiele projektów.Był aktorem teatralnym, filmowym i radiowym.

Jego debiut teatralny to rola Posłańca w Antygonie Sofoklesa, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza.W filmie pierwszy raz zobaczyliśmy go  w 1974 roku w roli Bielinka w "Padalcach" Romana Wionczka. Występował na deskach Teatru Narodowego  oraz Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Zagrał w ponad 40 filmach. Widzowie mogli oglądać go w takich produkcjach, jak "Killer-ów 2-óch", "Pułkowniku Kwiatkowskim", "Ekstradycji 3" czy "Carte Blanche".
Aktora znamy również z popularnych serialów, takich jak: "Na Wspólnej", "Ojciec Mateusz", "M jak miłość", "Prawo Agaty".

Głos Andrzeja Blumenfelda mogliśmy usłyszeć w  programie Drugim Polskiego Radia w słuchowiskach radiowych, m.in. "Hamlet", "Garderobiany", "Lilia Weneda", "Mateusz w piekle". Podkładał również głos w bajkach i grach komputerowych, np.: „Epoka lodowcowa", „Auta 3”, „Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków”,  „Ratatuj", „Harry Potter” czy „Wiedźmin”.


Za swą wybitną pracę artystyczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 2005 roku, a 2013 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".