Stary Cmentarz Podgórski w Krakowie

Sprzątamy na tym cmentarzu!

Zamów usługę wysprzątania grobu, złożenia kwiatów i zniczy lub inną:

Zamów usługę

Cmentarz Podgórski Stary

Al. Powstańców Śląskich 1, Kraków
tel. 12 619 99 00

Zarządca:

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

ul. Rakowicka 26
31-510 Kraków

tel. 12 619 99 00

wyszukiwarka grobów: https://zck-krakow.pl/locator/6?name=&sname=&dyear=

Cmentarz Podgórski (stary) to najstarszy cmentarz komunalny na terenie obecnego Krakowa. Cmentarz położony jest na Wzgórzu Lasoty w Krakowie Podgórzu. Został założony niedługo po roku 1786 i do 1900 służył mieszkańcom miasta Podgórze do czasu kiedy otwarto nowy cmentarz przy ulicy Wapiennej. Po tym czasie pochówki na Starym Cmentarzu Podgórskim odbywały się tylko do istniejących już grobów murowanych.
Część cmentarza  wraz z nagrobkami została zniszczona przez Niemców w roku 1942 przy budowie linii kolejowej. Kolejne zniszczenia spowodowała rozbudowa ulicy Telewizyjnej, obecnie Powstańców Śląskich w latach 70. Zabytkowe nagrobki miały zostać przeniesione na nowy cmentarz przy ul. Wapiennej albo do górnej części starego cmentarza. Niestety zrobiono to nie sporządzając jakiejkolwiek dokumentacji a szczątki pochowano pod najtańszymi lastrikowo-betonowymi nagrobkami. Zniszczono również zabytkową neogotycką kaplicę rodziny Cieślików. Cmentarz stracił swój zabytkowy układ i charakter. Obecnie cmentarz zajmuje powierzchnię 0,38 arów, co stanowi 25% pierwotnego obszaru.
Na terenie cmentarza pochowani są znani mieszkańcy Podgórza, uczestnicy powstania styczniowego. Najbardziej charakterystyczny dla cmentarza grobowiec to grobowiec rodziny Zollów, położony na najwyższym poziomie.

W 2008 roku Stary i Nowy Cmentarz Podgórski zostały wpisane do Association of Significant Cemeteries in Europe - stowarzyszenia skupiającego najważniejsze cmentarze w Europie. W roku 2010 zostały zaliczone do Europejskiego Szlaku Kulturowego obejmującego 49 cmentarzy w 37 miastach w 16 krajach europejskich.


zdjęcie: wikipedia.org
fot.: Jdziadkowiec

Groby na tym cmentarzu

Na tej stronie nie umieszczono jeszcze żadnego grobu

Umieść grób bliskiego

Dodaj grób

Umieść grób bliskiej osoby na tej stronie aby każdy mógł go zobaczyć.