Cmentarz prawosławny przy ulicy Ogrodowej w Łodzi

Sprzątamy na tym cmentarzu!

Zamów usługę wysprzątania grobu, złożenia kwiatów i zniczy lub inną:

Zamów usługę

ul. Ogrodowa 41, 91-071 Łódź
tel. 42 633 41 69

Zarządca:

Katedralna Parafia Prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

ul. Narutowicza 46/1
90-135 Łódź
tel. 42 633 41 69
fax: 42 633 41 69
e-mail: parafiaprawoslawnalodz@wp.pl

Cmentarz prawosławny przy ulicy Ogrodowej to najstarszy cmentarz prawosławny na terenie Łodzi, będący najmniejszą częścią kompleksu Starego Cmentarza. Został założony w 1855. Jego obszar wynosi 0,9 ha. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1884 roku. Wśród osób  pochowanych w XIX stuleciu odnajdziemy najwięcej grobów urzędników carskich, policjantów i wojskowych. Na cmentarzu znaleźć można wiele pięknych zabytków m. in. Kaplice pw. św. Aleksego, Mauzoleum Gojżewskich oraz wiele innych grobów wraz z zabytkowymi pomnikami, jak np.: pomnik na grobie Wiktora Michajłowicza Kaniszewa, pomnik Jekatariny Fieofiałkowny Swincowej.
Tuż przy wejściu na cmentarz, po prawej stronie, znajdziemy kapliczkę w której odbywają się nabożeństwa przed pogrzebem. Ma ona ponad 100 lat. Kapliczkę zbudowano ok. 1886 r.
Od 1970 roku na cmentarzu odbywają się również pogrzeby katolickie. Sytuację taką spowodowała zła kondycja finansowa parafii prawosławnej i wiele pustych miejsc grzebalnych na które nie było chętnych. Większość Rosjan po 1918 r. opuściło Łódź.


zdjęcie: baedekerlodz.blogspot.com
fot.: Monika Czechowicz

Groby na tym cmentarzu

Na tej stronie nie umieszczono jeszcze żadnego grobu

Umieść grób bliskiego

Dodaj grób

Umieść grób bliskiej osoby na tej stronie aby każdy mógł go zobaczyć.