Cmentarz Prądnik Czerwony zwany Batowickim Kraków

Sprzątamy na tym cmentarzu!

Zamów usługę wysprzątania grobu, złożenia kwiatów i zniczy lub inną:

Zamów usługę

ul. Powstańców 48, Kraków
tel. 12 619 99 00

Zarządca:

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

ul. Rakowicka 26
31-510 Kraków

tel. 12 619 99 00

plan cmentarza

wyszukiwarka grobów: https://zck-krakow.pl/locator/13?name=&sname=&dyear=

Cmentarz Prądnik Czerwony, zwany także cmentarzem Batowickim, jest tak naprawdę dwoma sąsiadującymi ze sobą cmentarzami- parafialnym i komunalnym, i funkcjonuje pod jedną nazwą. Jest jednym z największych i najmłodszych cmentarzy Krakowa. Położony w Prądniku Czerwonym, na obrzeżach miasta.
Cmentarz parafialny powstał w 1923 r. i ma powierzchnię ok. 1 ha. Znajduje się w północno-zachodnim narożniku kompleksu, przy skrzyżowaniu ulic Powstańców i Reduta. Wśród pochowanych odnajdziemy nazwisko Jana Kaczara, dorożkarza z wiersza Zaczarowana dorożka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na cmentarzu spoczywają przede wszystkim mieszkańcy dawnej wsi Prądniki Czerwone.
Cmentarz komunalny zwany Batowickim, od nazwy dawnej wsi Batowice, która włączona została w granice Krakowa, powstał w wyniku powojennego rozwoju Krakowa w roku 1966. Na cmentarzu znajduje się budynek administracyjny wraz z kaplicą cmentarną, budynek administracyjno-ceremonialny - dom pogrzebowy Brama do Miasta Zmarłych uznany w 2006 roku za jedną z dwudziestu najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po roku 1989.  Oprócz tradycyjnych miejsc grzebalnych mamy tu również kolumbaria.
Powierzchnia nekropolii wynosi ok. 41 ha i była już wielokrotnie powiększana, a docelowo ma zająć 55 ha. Wśród znanych pochowanych na tym cmentarzu znajdziemy Andrzeja First - mistrz Polski w kickboxingu, Bogdana Łyszkiewicz - muzyka zespołu Chłopcy z Placu Broni, Andrzeja Zauchę - piosenkarza i aktora. Znajdziemy również kwaterę żołnierzy WP i AK.


zdjęcie: wikipedia.org

fot.: macieias

Groby na tym cmentarzu

Na tej stronie nie umieszczono jeszcze żadnego grobu

Umieść grób bliskiego

Dodaj grób

Umieść grób bliskiej osoby na tej stronie aby każdy mógł go zobaczyć.