Cmentarz "Obrońców Wybrzeża" w Gdyni

Sprzątamy na tym cmentarzu!

Zamów usługę wysprzątania grobu, złożenia kwiatów i zniczy lub inną:

Zamów usługę

ul. Legionów
Gdynia

Cmentarz znajduje się w gdyńskiej dzielnicy Redłowo, u zbiegu ulic Legionów i Lucjana Cylkowskiego. Ma charakter cmentarza wojskowego i zajmuje powierzchnię ok. 2 ha. Podzielony został na dwie części. W jednej spoczywa ok. tysiąca żołnierzy Armii Czerwonej, którzy uczestniczyli w wyzwoleniu Gdyni, na drugiej - obrońcy wybrzeża z 1939 r. Żołnierze spoczywają wraz ze swymi dowódcami – Stanisławem Dąbkiem, Kazimierzem Pruszkowskim, Stanisławem Zauchą czy Włodzimierzem Steyerem. Jedna z kwater została przeznaczona na pochówek ekshumowanych, zabitych po wojnie w Piaśnicy zakładników, m.in. budowniczego gdyńskiego portu Mariana Bukowskiego. Na redłowskim cmentarzu znajdują się także groby poległych w marcu 1945 r. żołnierzy z I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.
Nekropolia powstała w 1939 r., gdy okupanci nie pozwolili na pochowanie na cmentarzu witomińskim poległych na Oksywiu żołnierzy.
Na terenie cmentarza ustawiono 9 tablic z informacjami o nekropolii i osobach na niej pochowanych. Na terenie nekropolii stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża, Pomnik Wdzięczności "Natasza", postument poświęcony poległym w trakcie drugiej wojny światowej członkom załóg polskich statków i okrętów. Dwa następne upamiętniają ofiary terroru stalinowskiego. Pojawiła się także tablica upamiętniająca żołnierzy z I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.


zdjęcie: www.histmag.org

Groby na tym cmentarzu

Na tej stronie nie umieszczono jeszcze żadnego grobu

Umieść grób bliskiego

Dodaj grób

Umieść grób bliskiej osoby na tej stronie aby każdy mógł go zobaczyć.