Cmentarz Nowofarny Bydgoszcz

Sprzątamy na tym cmentarzu!

Zamów usługę wysprzątania grobu, złożenia kwiatów i zniczy lub inną:

Zamów usługę

ul. Artyleryjska 10
85-680 Bydgoszcz
tel. 52 322 45 86

Zarządca:

Roman Rose

ul. Artyleryjska 10
85-680 Bydgoszcz
tel. 52 341 29 84

Pon. - Pt.: 8-14
Sobota: 8-12

Kancelaria cmentarna:

ul. Farna 2
Bydgoszcz
tel. 52 322 45 86

pon.- pt. - 10-12 i pon., śr., pt.- 16-17
czw. nieczynne

Cmentarz Nowofarny leży w północnej części Bydgoszczy, między ulicami: Powstańców Warszawy, Powstania Listopadowego, Zaświat, Artyleryjską. Od północy przylega do cmentarza ewangelicko-augsburskiego a od wschodu do cmentarza komunalnego.
Nekropolia jest drugim cmentarzem parafii farnej i powstała w roku 1905. Wpisana jest do rejestru zabytków.
Cmentarz razem z częścią komunalną zajmuje 11,9 ha. Część komunalną otwarto w 1969 r. z przeznaczeniem na pochówki zasłużonych członków i działaczy PZPR. Pochowano w tej części również 1200 żołnierzy radzieckich, poległych w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy w styczniu 1945 r. Ku ich czci w późniejszym okresie postawiono obelisk wraz z tablicą pamiątkową ku czci poległych. Część komunalna ma oddzielne wejście od ulicy Artyleryjskiej.
Na cmentarzu pochowano wiele osób zasłużonych dla Bydgoszczy. Do lat 20 XX w. cmentarz był główną nekropolią dla katolików. Na jego terenie odnajdziemy groby żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., groby żołnierzy poległych w I wojnie światowej i groby powstańców wielkopolskich. Na jego obszarze - w centralnej części, znajduje się również kościół parafialny pw. św. Krzyża, przebudowany z kaplicy. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1906 r.
W 1930 r. rzeźbiarz J.Job wykonał pomnik Królowej Korony Polskiej, upamiętniając w ten sposób dziesiątą rocznicę bitwy warszawskiej.
W okresie okupacji hitlerowskiej w starych grobowcach cmentarza ukrywano dzieła sztuki i książki, które po wojnie wróciły do zbiorów muzeów i prywatnych właścicieli.
Po 1989 r. z cmentarza komunalnego wydzielono teren przeznaczony na pochówki osób cywilnych. W 1995 r. część komunalną przekazano pod zarząd parafii farnej i jest od tego czasu częścią cmentarza Nowofarnego. Natomiast kwatera żołnierzy Armii Radzieckiej pozostała w gestii służb komunalnych.
W latach 90 XX w. rozpoczęto renowację grobów zasłużonych dla Bydgoszczy i regionu, a fundusze na prace wspierane są publicznymi zbiórkami, które odbywają się podczas Święta Zmarłych.


zdjęcie: wikipedia.org, autor/Pit1233

Groby na tym cmentarzu

Na tej stronie nie umieszczono jeszcze żadnego grobu

Umieść grób bliskiego

Dodaj grób

Umieść grób bliskiej osoby na tej stronie aby każdy mógł go zobaczyć.