Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku

Sprzątamy na tym cmentarzu!

Zamów usługę wysprzątania grobu, złożenia kwiatów i zniczy lub inną:

Zamów usługę

ul. Dąbrowskiego 2, 80-802 Gdańsk
tel. 48 609 690 739

wyszukiwarka miejsc pochówku: https://cmentarze-gdanskie.pl/chapter_77037.asp

Cmentarz powstał z połączenia trzech odrębnych cmentarzy: wojskowego, Nowego Bożego Ciała i Bezwyznaniowego, i za formalną datę otwarcia uznaje się rok 1945. Zajmuje powierzchnię 2,19 ha. Ze względu na znajdujące się na nim groby wojenne i wojskowe, z okresu wojen napoleońskich, jak i współczesnych, pochodzących z okresu stalinizmu, pomimo że jest to cmentarz komunalny, ma on również charakter wojenny i wojskowy.

Najstarsza część cmentarza pochodzi z początku XIX wieku, kiedy to utworzono niewielki cmentarz wojskowy na którym chowano żołnierzy uczestniczących w wojnach napoleońskich. Cmentarz powiększał się po kolejnych wojnach: prusko-austriackiej, prusko-francuskiej, I wojnie światowej. Znajdziemy na nim liczne kwatery żołnierzy pruskich, francuskich, austriackich, niemieckich, a także jeńców z tych okresów.

Po I wojnie światowej liczba pochówków była nieduża. Liczba znowu zwiększyła się w okresie II wojny światowej. W lat powojennych wielu pochowanych pochodziło z różnych stron Polski. Dużą część stanowiły też dzieci, co świadczyć może o dużej umieralności dzieci w tamtym okresie.
Część grobów wojskowych poprzenoszono na inne cmentarze. Szybko zapełniono zwolnione kwatery. Obecnie na cmentarzu odbywają się tylko pochówki urnowe i dochowania do istniejących już grobów.

Cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa gdańskiego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Do zabytków należą m.in.:

  • neogotycka drewniana kaplica przedpogrzebowa 1896 roku, poddana renowacji w latach 90;
  • dom grabarza;
  • zabytkowy drzewostan cmentarny w formie alei lipowych, wiązowych i jesionowych oraz pojedynczych starych drzew zwisłych odmian wiązów i jesionów.

Na terenie cmentarza wyodrębniono kwatery:

  • Kwatera Muzułmańska;
  • Kwatera Kombatancka (kwatera grzebalna Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich);
  • Kwatera Wojskowa (do chowania zmarłych żołnierzy Wojska Polskiego);
  • Kwatera Wojenna Żołnierzy Niemieckich (Kwatera Żołnierzy Niemieckich poległych II wojnie światowej);
  • Kwatera Żołnierzy Niemieckich z okresu I wojny światowej 1914–1918;
  • Marynarze z „Magdaburga" – historyczny grób z okresu I wojny światowej, 15 marynarzy niemieckiego krążownika "Magdeburg".

zdjęcie: cmentarze-gdanskie.pl
fot. Karol Stańczak

Groby na tym cmentarzu

Na tej stronie nie umieszczono jeszcze żadnego grobu

Umieść grób bliskiego

Dodaj grób

Umieść grób bliskiej osoby na tej stronie aby każdy mógł go zobaczyć.