Cmentarz Centralny w Szczecinie

Sprzątamy na tym cmentarzu!

Zamów usługę wysprzątania grobu, złożenia kwiatów i zniczy lub inną:

Zamów usługę

ul. Ku Słońcu 125 A
71-080 Szczecin
tel. 91 485 71 54
     91 485 71 57
     91 485 71 71

Zarządca:

Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie

ul. Ku Słońcu 125A
71-080 Szczecin
tel. 91 484 82 94
fax. 91 484 80 55
e-mail: sekretariat@zuk.szczecin.pl

Wyszukiwarka grobów: http://cmentarze.szczecin.pl/chapter_11975.asp

Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największą nekropolią w Polsce, a trzecią w Europie. Otwarty został w 1901 r. i wzorowany był na wielkich cmentarzach Wiednia i Hamburga. Obecnie zajmuje już powierzchnię 172 ha i spoczywa na nim ponad 300 tys. zmarłych. Autorem projektu nekropolii był Wilhelm Meyer-Schwartau. W projekcie wykorzystano naturalne atuty położenia cmentarza, wykorzystując wzniesienia, cieki wodne, tworząc zabudowę o charakterze parkowym. Teren obsadzono wieloma egzotycznymi roślinami, posadzono żywopłoty, urozmaicono wieloma elementami rzeźbiarskimi i małej architektury, fontannami. Wszystko to złożyło się na przemyślaną strukturę, która łączy wiele różnych krajobrazów.
Na cmentarzu znajdziemy niewiele mogił, pomników pochodzących sprzed wojny. Wśród tych, które jednak się zachowały odnajdziemy groby najbardziej zasłużonych dla Szczecina, m.in.: Wilhelma Meyer-Schwartau, Huga Lemcke - historyka i pierwszego konserwatora zabytków w pomorskim, rodziny Bernarda Stoewera - twórcy znanych zakładów metalowych. Zachowały się również pomniki poświęcone żołnierzom, którzy zginęli podczas I wojny światowej, głaz poświęcony marynarzom statku Augsburg, zaginionych w 1915 r., krzyż poległych w wojnie prusko-francuskiej.
Od czasu istnienia cmentarza upamiętniono na nim wiele wydarzeń i osób, choćby tych którzy nie wrócili z morza, Sybiraków, Pionierów Szczecina, milicjantów, którzy zginęli w obronie mienia państwowego przed rabunkiem i zniszczeniem.


zdjęcie: cmentarze.szczecin.pl

Groby na tym cmentarzu

Na tej stronie nie umieszczono jeszcze żadnego grobu

Umieść grób bliskiego

Dodaj grób

Umieść grób bliskiej osoby na tej stronie aby każdy mógł go zobaczyć.