Cmentarz Bródnowski "Bródzieński" Warszawa

Sprzątamy na tym cmentarzu!

Zamów usługę wysprzątania grobu, złożenia kwiatów i zniczy lub inną:

Zamów usługę

Cmentarz Bródnowski,
ul. św. Wincentego 83, 03-530 Warszawa
tel. 22 679 03 94

Zarządca:

Zarząd Cmentarza Bródzińskiego

ul. św. Wincentego 83
03-530 Warszawa
tel./fax 22 679 03 94
tel. 22 679 25 55
e-mail: kancelaria@cmentarz-brodnowski.pl

Kancelaria czynna
pon., wt., czw., pt. 8.00-15.15
kasa 8.00-15.00
śr. 10.00-17.15
kasa 10.00-17.00

mapa: http://www.cmentarz-brodnowski.pl/mapa

wyszukiwarka grobów: https://brodnowski.grobonet.com/grobonet/start.php

Cmentarz Bródnowski, także cmentarz Bródzieński jest zabytkowym cmentarzem położonym między Targówkiem a Nowym Bródnem. Nekropolia jest jedną z największych w Europie po względem osób pochowanych - ok.1,2 mln. Zajmuje teren 114 ha, a obwód murów liczy 5 km. Do nekropolii można wejść przez osiem bram.
Pod koniec XIX w. warszawskie cmentarze były przepełnione. Władze Warszawy zakupiły teren 65 ha we wsi Bródno od szpitala Świętego Ducha, z przeznaczeniem na Warszawski Rzymsko-Katolicki Cmentarz Grzebalny im. Św. Wincentego a Paulo. Cmentarz stał się miejscem pochówku przede wszystkim biedniejszej części mieszkańców Warszawy, zaś Cmentarz Powązkowski był uznawany za cmentarz dla elit i zamożnych. Do roku 1934 nekropolia została kilkakrotnie powiększona, by w efekcie zająć obszar 114 ha. Na cmentarzu byli chowani przez jakiś czas również mariawici, bezwyznaniowcy i wyznawcy innych religii nieuznanych za państwowe.
Podczas II wojny światowej na cmentarzu organizacje konspiracyjne przechowywały w grobowcach broń i amunicję, przeprowadzano tu szkolenia i wiele osób poszukiwanych przez gestapo znalazło schronienie na jego terenie. Z upływem lat cmentarz przestał tez być uznawany za cmentarz dla ubogich. Zaczęto chować na nim przedstawicieli różnych grup społecznych, powstańców, polityków, aktorów, żołnierzy, jak i zwykłych mieszkańców Warszawy. Znajdziemy pośród grobów wiele pomników historycznych. Na cmentarzu spoczął m.in. Mieczysław Fogg. Roman Dmowski, Mieczysław Gajda, Tony Halik.


zdjęcie: wikipedia.org
fot.: Brunong87

Groby na tym cmentarzu

Na tej stronie nie umieszczono jeszcze żadnego grobu

Umieść grób bliskiego

Dodaj grób

Umieść grób bliskiej osoby na tej stronie aby każdy mógł go zobaczyć.