Materiały najczęściej używane na nagrobki

Lastriko

LastrikoPopularnym konglomeratem, przede wszystkim kiedyś, ale i dzisiaj, jest lastriko - mieszanka cementu, wody i grysu. Jest tańsze od granitu, ale wymaga regularnej pielęgnacji i czyszczenia, ponieważ ma porowatą, nierówną powierzchnię, na której o wiele łatwiej osadzają się zanieczyszczenia. Materiał łatwo przyjmuje wodę, co sprzyja porastaniu płyty przez mchy.

Przykłady płyt wykonanych z lastriko:

Granit

Najpopularniejszy obecnie materiał stosowany do budowy nagrobków w Polsce. Znajdziemy kamienie o różnorodnych barwach i fakturze. Dominują kolory czarny i szary, ale występują też czerwony, zielony czy brązowy. Powierzchnia granitu jest idealnie równa i polerowany kamień przedstawia się imponująco.

Marmur

Często odradzany w naszej szerokości geograficznej, gdyż jest skałą wapienną ulegającą wymywaniu i erozji. Z tego powodu nie jest tak trwała i trzeba będzie płytę szybko wymienić.

Piaskowiec

Skała, w której łatwo wykonać płaskorzeźbę czy rzeźbę. Wymagają one jednak innej pielęgnacji niż np. granit, ponieważ wchłaniają wodę. Stosuje się do nich impregnaty - środki hydrofobowe, do konserwowania. Piaskowiec jest kamieniem bardzo delikatnym i łatwo go uszkodzić.