Materiały najczęściej używane na nagrobki

Materiały łączone

Często spotykamy nagrobki wykonane z różnych materiałów. Kiedyś często łączono lastriko z granitem albo marmurem, gdzie tablica z napisami została wykonana z granitu a reszta grobu z lastriko albo płyta pozioma jest granitowa a cała podstawa, boki, krzyż z lastriko. W takim przypadku należy wybrać dominujący materiał.

Lastriko

LastrikoPopularnym konglomeratem, przede wszystkim kiedyś, ale i dzisiaj, jest lastriko - mieszanka cementu, wody i grysu. Jest tańsze od granitu, ale wymaga regularnej pielęgnacji i czyszczenia, ponieważ ma porowatą, nierówną powierzchnię, na której o wiele łatwiej osadzają się zanieczyszczenia. Materiał łatwo przyjmuje wodę, co sprzyja porastaniu płyty przez mchy. Pomniki z lastriko dobrze jest zabezpieczyć prze wilgocią i nadać blask za pomocą past do tego przeznaczonych.

Granit

Najpopularniejszy obecnie materiał stosowany do budowy nagrobków w Polsce.
Znajdziemy kamienie o różnorodnych barwach i fakturze. Dominują kolory czarny i szary, ale występują też czerwony, zielony czy brązowy. Powierzchnia granitu jest idealnie równa a polerowany kamień błyszczy. Granit należy myć miękkimi szmatkami i gąbkami. Nie lubi środków pastujących i natłuszczających. Jest kamieniem, który "oddycha". Do pielęgnacji można użyć środka o właściwościach antyelektrostatycznych, odpychających kurz.

Marmur

Jest kamieniem eleganckim, ale delikatnym. Ma fakturę wyraźnie żyłkowaną i występuje w różnych kolorach.
Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, gdyż podatny jest na zarysowania. Płyty z marmuru należy myć łagodnymi środkami z użyciem miękkich szmatek i gąbek. Z czasem marmur matowieje. Wtedy warto użyć do jego pielęgnacji pasty nabłyszczającej.

Piaskowiec

Skała, w której łatwo wykonać płaskorzeźbę czy rzeźbę. Wymaga jednak innej pielęgnacji niż np. granit, ponieważ wchłania wodę. Stosuje się do nich impregnaty - środki hydrofobowe, do konserwowania. Piaskowiec jest kamieniem bardzo delikatnym i łatwo go uszkodzić.